בלוג אבטחת מידע

לימודי אבטחת מידע

לימודי אבטחת מידע נפרשים על תחומים רבים – פיתוח, בדיקות, ניהול ועוד. בעצם, רמה מודעות מסוימת בתחום זה מתאימה לכל דרג ותפקיד בארגון – בין אם אתם מנכ"ל, בעל סמכות לאשר הכשרת עובדים; מנהל פרויקט, האחראי על ניהול סיכונים; בודק QA שחייב להיות מודע לדרכים בהן משתמש זדוני ינסה לקבל גישה בלתי מורשת למערכת; או תכניתן מן השורה, האחראי על קוד איכותי ומאובטח. גם לעצמאי ישנם יתרונות רבים לקבל הסמכות בתחום. בסופו של דבר – מוניטין החברה או הפרילנסר מושפע בצורה ישירה מאיכות המוצרים ואופן ביצוע העבודה, ורמת האבטחה מהווה ללא ספק גורם משמעותי באיכות התוצר.

וכמובן, אם אתם מקצוענים עם הרבה שנות ניסיות בתחום, חשוב מאוד להישאר מעודכן ולרענן ידע קיים.

ברשימה הבאה תמצאו פרטים על:

  • מוסדות המעבירים קורס ביטחון מידע – חלקם מוקדשים בשלמותם לנושא, וחלקם בתחום אחר, אך בעלי תכנים רלוונטיים;
  • רשימת הסמכות אבטחת מידע בינלאומיות וקורס הנלווה להן;
  • אתרים המעבירים קורס אבטחת מידע בצורה מקוונת בחינם או בתשלום.[two_columns_one]

קורסים בישראל

מכללת ג'ון ברייס

המכללה מציעה קורסים רבים ומגוונים בנושאים כגון פיתוח מאובטח ובדיקות תוכנה, תשתיות אבטחת מידע ו- forensics, קורסים ניהוליים וכלליים. הקטלוג מחולק בצורה נוחה לפי נושאים.
פרטים והרשמה.

מכללת Ness

לפי הקטלוג של נס, קיימים רק שלושה קורסים כלליים, המתאימים בעיקר לאנשים לרוצים להיות מנמר"ים, CISO, או ללמוד בכללי על הנושא.
פרטים והרשמה.

הטכניון

לימודי תעודה של הטכניון מציעים שלושה קורסים בתחום – תשתיות אבטחת מידע, מומחה אבטחת מידע ומנהל אבטחת מידע (CISO).
פרטים והרשמה.

Titans Security

מגוון רחב של קורסים בתחומי אבטחת המידע וניהול סיכונים.
פרטים והרשמה.

cat_paper

[/two_columns_one][two_columns_one_last]

קורס אבטחת מידע מקוון

Coursera

אתר המעביר קורסים בחינם עם מרצים אמיתיים בתחומים שונים בשיתוף פעולה עם אוניברסיטאות ברחבי העולם. תוכלו למצוא קורסים בקריפטוגרפיה, תוכנות זדוניות והשוק השחור ואף הצבעות אלקטרוניות בצורה מאובטחת.
רשימת קורסים והרשמה.

MIT Open Courseware

אתר המכיל תוכן של הרבה קורסים המועברים באוניברסיטת מסצ'וסטס וביניהם, כמובן, אבטחת מידע ובמיוחד קריפטוגרפיה. האתר מכיל את הלו"ז של הקורסים, משימות ומבחנים, כולל פתרונות, ולכן יכול להוות אמצעי מצוין ללימוד עצמי במסגרת קורס אמיתי.
רשימת קורסים.

Udacity

יוזמה פרטית של שלושה אנשים שעלתה לאוויר בשנת 2012. הקורסים לא מגובים על ידי מוסדות להשכלה גבוהה, אך למרות זאת, כבר ניתן להירשם לקורס בקריפטוגרפיה. הקורסים מועברים במתכונת של הרצאות מוקלטות. הייחודיות של השירות היא בכך שההרצאות מותאומות ללימוד דרך האינטרנט והוידאו עצמו מהווה לוח על מסך מלא.
פרטים על קורס קריפטוגרפיה.

Khan Academy

באתר זה תמצאו קורס קריפטוגרפיה למתחילים בצורה של מספר וידאו קצרים המסודרים כרונולוגית.
צפיה בתכני הקורס.

[/two_columns_one_last][divider]

הסמכות בינלאומיות

CISSP – Certified Information Systems Security Professional

הסמכת CISSP – תעודה המוכרת ביותר בעולם בתחום אבטחת מידע, אך גם הקשה ביותר. ההסמכה עוסקת התחומים שונים ומגוונים ונהוג לקרוא לה "אינץ' לעומק, מייל לרוחב". כלומר, הנושאים בהם נבחן המועמד רבים מאוד – מאבטחה פיזית ועד מבנה תוכנות זדוניות. נתיבי הלימוד לתעודה גם הם מגוונים – ניתן לקחת קורס במכללה, להצטרף לקבוצת לימוד, או ללמוד לבד מספרים ומקורות באינטרנט. הדרך האחרונה לא פשוטה וארוכה (ישנם הלומדים לא פחות מחצי שנה), אבל ברת ביצוע.

CEH – Certified Ethical Hacker

הסמכת CEH ממוקדת יותר במציאת חולשות ופרצות אבטחה במערכות שונות והדרך הנכונה לסגור אותן. הקורס לקבלת תעודה זו קצר יחסית (כשבוע).